Ταϊλάνδη: Αδέσποτα σκυλιά βρίσκουν καταφύγιο σε αυτοσχέδια σπίτια σε έναν αμμόλφο

Αδέσποτα σκυλιά στην Ταϊλάνδη βρήκαν έναν μοναδικό και πρωτότυπο τρόπο να εκμεταλλευτούν έναν αμμόλοφο μετατρέποντας τον σε δικά τους προσωπικά καταφύγια.

Ένας λόφος άμμου που βρίσκεται έξω από έναν ναό στην επαρχία Λομπούρι της Ταϊλάνδης – έχει απομείνει εκεί από ένα χερσαίο έργο και τα αδέσποτα σκυλιά της περιοχής αποφάσισαν να κάνουν τον αμμόλοφο σπίτι τους, σκάβοντας το χώμα για την κατασκευή «διαμερισμάτων».

Η κάτοικος Κχούν Τζόις εντόπισε την ομάδα των αδέσποτων σκύλων στις 28 Νοεμβρίου ενώ πήγαινε στη δουλειά της και τράβηξε φωτογραφίες, μένοντας έκπληκτη με τη σκηνή που αντίκρισε μπροστά της.

«Έσκαψαν τρύπες για να έχουν ένα μέρος να ξεκουράζονται όταν βρέχει», είπε.

Κάθε σκύλος έχει την δική του υπόγεια τρύπα. Εδώ, τα σκυλιά κοιμούνται, μένουν στεγνά από τη βροχή και προσέχουν τη γη τους.

Η Τζόις είπε ότι προσπάθησε να πλησιάσει τα σκυλιά, αλλά κάθε φορά που το έκανε, έτρεχαν μακριά.

Ζουν όλοι μαζί και επιβιώνουν με ό,τι τους ταΐζουν οι χωρικοί», είπε.

Η γη πιστεύεται ότι ανήκει σε ντόπιο που άρχισε να το καθαρίζει τον περασμένο μήνα – προετοιμάζοντας τον χώρο για πώληση.

Υπάρχουν περίπου 300.000 αδέσποτα σκυλιά στην πόλη της Μπανγκόκ, σύμφωνα με αναφορές – πολλά από αυτά συγκεντρώνονται γύρω από βουδιστικούς ναούς αναζητώντας τροφή από μοναχούς.

«Δεν μπορούσα να σταματήσω να γελάω όταν είδα τι έχτισαν τα αδέσποτα σκυλιά έξω από το ναό», είπε.

«Έμοιαζαν σχεδόν με μικρά διαμερίσματα».

Τα αδέσποτα σκυλιά δείχνουν να είναι ακίνδυνα για τον άνθρωπο – με αναφορά μόνο τριών κρουσμάτων λύσσας και θανάτων το 2020.

Με πληροφορίες του foxnews.com