Η αντιπυρική περίοδος ξεκίνησε και ήδη σημειώθηκε η πρώτη φωτιά στο όρος Αιγάλεω.
Όπως δημοσίευσε πριν από λίγο ο Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος Δήμων Αθήνας – Πειραιά (ΠΕΣΥΔΑΠ) σήμερα ξέσπασε η πρώτη φωτιά στο όρος Αιγάλεω, 24 ώρες από τη χθεσινή εκδήλωση για την έναρξη της αντιπυρικής περιόδου.
![](https://www.pet-in.gr/wp-content/uploads/2023/05/345881890_240985781845716_4533513227021707024_n.jpg)
Ευτυχώς η φωτιά σβήστηκε γρήγορα από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Πειραιά που αντέδρασε ακαριαία με την άμεση συνδρομή κλιμακίου της Ομάδας Πολιτικής Προστασίας του ΠΕΣΥΔΑΠ.
![](https://www.pet-in.gr/wp-content/uploads/2023/05/346315639_197708236439873_4146298135488435274_n.jpg)
Ο πρόεδρος του ΠΕΣΥΔΑΠ Γρηγόρης Γουρδομιχάλης, που ήταν παρών στη προσπάθεια κατάσβεσης δήλωσε: «Ευχαριστώ θερμά όλους όσους συμμετείχαν στο σβήσιμο της φωτιάς. Πολύ καλή δουλειά έκανε και ο εκσκαφέας μας, που ανέκοψε την επέκταση της φωτιάς σε περιοχή που πριν 4 χρόνια είχαμε αναδασώσει.»