Η έκθεση «Τα πτηνά της Αυστραλίας» και οι εντυπωσιακές εικονογραφήσεις

Μια ματιά στις εντυπωσιακές εικονογραφήσεις της έκθεσης «Τα πτηνά της Αυστραλίας».

Η νέα έκθεση του Αυστραλιανού Μουσείου, «Τα πτηνά της Αυστραλίας», παρακολουθεί και εμπνέεται από το ταξίδι του φυσιοδίφη και ορνιθολόγου του 19ου αιώνα Τζον Γκουλντ και της συζύγου του, της εικονογράφου Ελίζαμπεθ Γκουλντ, καθώς ταξίδεψαν στη Νέα Νότια Ουαλία και κατέγραψαν τη μοναδική ορνιθοπανίδα, εντοπίζοντας εκατοντάδες νέα είδη για τη δυτική επιστήμη.

Το έργο του Τζον και της Ελίζαμπεθ Γκουλντ

Το ζευγάρι περιέγραψε και εικονογράφησε περισσότερα από 300 πτηνά, που ήταν εντελώς νέα για την επιστήμη, συμπεριλαμβανομένου του Cracticus nigrogularis και του εξαφανισμένου πλέον «Παπαγάλου του Παραδείσου», Psephotellus pulcherrimus. Η διαρκής και εντατική δουλειά τους αποτέλεσε τη βάση δημιουργίας ενός εκπληκτικού αρχείου παρατήρησης.

Παρ’ όλ’ αυτά, δεν ήταν μόνοι τους σ’ αυτή την προσπάθεια. Οι οδηγοί και οι γνώσεις των Πρώτων Εθνών διαδραμάτισαν ζωτικό ρόλο στη μελέτη τους. Για 60.000 χρόνια, τα πτηνά της Αυστραλίας ζούσαν μαζί με τους λαούς των Πρώτων Εθνών και αναφέρονταν σε ιερά τραγούδια, έπαιζαν σημαντικό ρόλο στο κυνήγι και τις τελετές, ενώ θεωρούνταν επίσης πνευματικά τοτέμ και οδηγοί. Η έκθεση διερευνά γιατί η κατανόηση της σημασίας των πτηνών της Αυστραλίας από την οπτική γωνία των Πρώτων Εθνών και του ρόλου τους στη σύνδεση με τη Χώρα είναι ζωτικής σημασίας για το εύθραυστο μέλλον μας, όπως αναφέρεται στον επίσημο ιστότοπο του Αυστραλιανού Μουσείου.

Η έκθεση «Τα πτηνά της Αυστραλίας» πρόκειται για μια περιοδεύουσα έκθεση που παρουσιάζεται από το Αυστραλιανό Μουσείο. Η ψηφιακή έκθεση θα ταξιδέψει σε δημόσιους περιβόλους σε ολόκληρη τη Νέα Νότια Ουαλία, προσκαλώντας τις κοινότητες να συνδεθούν με ιστορίες, κινούμενα σχέδια, εικονογραφήσεις και διαδραστικές δραστηριότητες που αντικατοπτρίζουν το θαύμα και την ευθραυστότητα της μοναδικής ορνιθοπανίδας της Αυστραλίας.

«Τα πτηνά της Αυστραλίας» – Έργα τέχνης από την έκθεση

Ακολουθούν εικονογραφήσεις από την έκθεση. Οι κοινές και επιστημονικές ονομασίες που αναγράφονται αντικατοπτρίζουν την τρέχουσα ταξινομία.

Παπαγάλος του Μπάρναρντ

Barnard's parakeet (Barnardius zonarius barnardi)
Barnard’s parakeet (Barnardius zonarius barnardi)

Μαύρος Κύκνος